Prosat impex
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

incompatibilitate diseq centauri p168 cu lnb globo

2 participan?i

In jos

incompatibilitate diseq centauri p168 cu lnb globo Empty incompatibilitate diseq centauri p168 cu lnb globo

Mesaj  narcis54 Vin Ian 18, 2008 3:58 pm

Am achizitionat de la dumneavoastra 5 lnb octo globo , 5 diseq centauri p168 , o antena multifocus si 10 optiboxuri, dupa vro 3 saptamani de experiente esuate m-am urcat in masina si m-am dus la un magazin specializat cu articole satelitare din timisoara, am achizitionat 3 lnb-uri inverto octo si 2 diseq globo V2.0 cu 4 intrari(, care functioneaza perfect in toate configuratiile, parerea mea este ca lnb-urile octo globo nu suporta diseq 1.1 , diseq 1.2, incercand lnb-urile globo pe diseq 2.0 se vad doar 2-3 transpordere pe satelit. nu stiu care poate sa fie rezolvarea acestei probleme . Mentionez si faptul ca am pus si lnb-urile inverto pe diseq centauri p168 si nu functioneaza ceea ce m-a dus la o singura explicatie ca lnb-urile octo nu sunt compatibile cu acest diseq insa problema cea discutabila ar fi faptul : "De ce se vad doar cateva transpordere cand pun lnb-urile globo octo.
Am postat aceasta problema si pe acest forum : http://www.sateliti.org/showthread.php?t=1421

Va multumesc frumos

narcis54

Mesaje : 2
Data de înscriere : 18/01/2008

Sus In jos

incompatibilitate diseq centauri p168 cu lnb globo Empty incompatibilitate diseq centauri p168 cu lnb globo

Mesaj  narcis54 Vin Ian 18, 2008 5:46 pm

Va multumesc si pe aceasta cale o sa va rog sa ma anuntati cand primiti marfa

narcis54

Mesaje : 2
Data de înscriere : 18/01/2008

Sus In jos

incompatibilitate diseq centauri p168 cu lnb globo Empty Re: incompatibilitate diseq centauri p168 cu lnb globo

Mesaj  adi sony Sam Ian 26, 2008 11:26 am

,,Narcis a spus,, la mine nu merge pe lnb-uri globo cu opt iesiri
trebe specificat si faptul ca pe lnb-uri normale imi functioneaza
Aceeasi problema o am astazi ,am inlocuit unul din lnb-uri simple pe care este montat pe o intrare al diseq-ului,am pus cu 2 iesiri ,stupoare ,,nu este semnal pe intrarea asta ,am fost la magazin ,am schimbat lnb-ul ,l-am montat pe antena ,aceeasi problema .
Scotind cablul din diseq si punind direct catre lnb cu un prelungitor,, F,, semnal cat cuprinde ,este semnal ,chiar cu 10% calitate mai mare .
Asa ca nu contest cele spuse de colegul nostru Narcis ,am vorbit cu el de nenumarate ori la telefon ,inca ceva lnb-ul simplu care era pe antena este un
Inverto cu flansa de 0,3 db ,iar cel de-al 2 lea lnb care l-am montat inlocul celui simplu este tot un Inverto ,dar cu 2 iesiri ,vreau sa spun ca prin diseq nu e semnal de loc ,calitatea fiind undeva la 30% .Am asa intrare 1 -Thor ,2 -Sirius, lnb cu 2 iesiri ,3 - Hotbird,lnb cu 2 iesiri ,4 - Astra 19gr,lnb simplu ,5 - Hellas ,lnb cu 4 iesiri ,2 iesiri vin la disequrile mele ,2 la parintii mei .
Am 2 disequri acelasi model ,aceeasi problema o face si cel de-al2lea diseq.
Singura chestie e sa fac proba si cu prima varianta a diseqului .
Ca sa imi functioneze acest lnb a trebuit sa pun cablul pe a6a intrare si sa refac setarea in receptor.
adica
incompatibilitate diseq centauri p168 cu lnb globo 1540tw8

adi sony

Mesaje : 2
Data de înscriere : 19/01/2008

Sus In jos

incompatibilitate diseq centauri p168 cu lnb globo Empty Re: incompatibilitate diseq centauri p168 cu lnb globo

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum